Sofia Maleike ja Iris Nordman Varsinais-Suomen SDP:n eduskuntavaaliehdokkaaksi

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Kategoria:

Varsinais-Suomen SDP on nimennyt eduskuntavaaliehdokkaaksi Sofia Maleiken Salosta ja Iris Nordmanin Turusta. Ehdokaslistalla on nyt 16 nimeä.

Sofia Maleike on 62-vuotias lääkäri Salosta. Hän on Varhan aluevaltuutettu ja aluehallituksen jäsen sekä Salossa kaupunginvaltuutettu ja opetuslautakunnan puheenjohtaja. – Näen jatkuvasti, kuinka puutteellisilla tiedoilla terveydenhuollosta eduskunnassa päätetään. Muutaman vuosikymmenen julkisessa terveydenhuollossa työskennellyttä ylilääkäriä hirvittää, Sofia Maleike sanoo ehdokkuudestaan. – Lääkäriin pääsystä ja vanhusten hoivasta huolehtiminen ovat minulle tärkeitä asioita, samoin on kasvatuksen ja koulutuksen laadusta varhaiskasvatuksesta tohtori- ja täydennyskoulutukseen saakka.

Iris Nordman on 25-vuotias tradenomi ja lähihoitaja Turusta ja toimii suomenkielisen lasten ja nuorten lautakunnan jäsenenä. Häntä motivoi eduskuntavaaleihin nuorten tilanne. – Elämän perusasioiden turvaaminen on maailmanpoliittisen myllerryksen keskellä välttämätöntä, Iris Nordman sanoo. – Nuorten usko tulevaisuuteen syntyy mahdollisuuksista. Siitä, että haaveilemiinsa opintoihin voi päästä, opintojen jälkeen löytyy töitä, mielenterveyteen saa apua ja omannäköisen elämän rakentaminen on mahdollista.

Varsinais-Suomen SDP on nyt nimennyt yhteensä 16 ehdokasta. Aiemmin nimetyt ehdokkaat ovat Niina Alho Kaarinasta, Heli-Päivikki Laurén Uudestakaupungista, Erika Mäkeläinen Nousiaisista, Saku Nikkanen Salosta, Antton Rönnholm Naantalista, Aleksi Suro Raisiosta, Marke Tissari Loimaalta sekä Eeva-Johanna Eloranta, Agon Germizaj, Tuomas Haanpää, Mari Lahti, Aki Lindén, Tawar Salari ja Arttu Uhlgrén Turusta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *