Sofia Maleiken aluevaltuustoaloite: Henkilökunnan etuudet ja kiittäminen

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Henkilökunta on joutunut Varhan myötä monenlaisten organisaatiouudistusten ja muutosten keskelle. Työntekijät ovat monella tapaa joutuneet joustamaan ja sietämään hankalia tilanteita työssään

Heidän ansiostaan olemme kuitenkin kyenneet hoitamaan monet Varhan velvollisuuksista ja säästämään vaaditut kymmenet miljoonat.

Työnantajan kiitoksen olisi hyvä näkyä myös konkreettisesti työntekijälle muutenkin kuin suullisesti lausuttuna kiitoksena.

Me allekirjoittaneet esitämme, että vuoden 2027 budjettia valmisteltaessa selvitetään mahdollisuus esimerkiksi palauttaa Smartum setelit käyttöön tai toteuttaa työntekijöille aito jouluruokailu. Lisäksi selvittelyn ja valmistelun yhteydessä olisi myös hyvä kysyä henkilöstön omia toiveita, miten he itse toivovat tulevansa huomioiduksi. Toivomme selvittelyn etenevän nopeasti, jotta tiedot eri vaihtoehtojen kuluista olisivat käytettävissä, kun ensi vuoden budjettineuvottelut käynnistyvät.

Sofia Maleike

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *